محبوبیت "Hike & Fly" رو به افزایش است و خلبانان بیشتری می خواهند وارد آن شوند، اما اغلب نمی دانند از کجا شروع کنند، چگونه وسایل و لباس مناسب را انتخاب کنند، چگونه برای یک سفر برنامه ریزی کنند، یک محل خوب برای تیک آف پیدا کنند، و امن بودن شرایط را ارزیابی کنند. کتاب راهنمای Aimilios اولین کتابی است که به این مسائل می پردازد.  این برای خلبانان پاراگلایدر است که تجربه ای در پرواز دارند اما هیچ تجربه ای در کوهنوردی ندارند و می خواهند شروع کنند. Mads Syndergaard به ویرایش این نقد کمک کرد و در مقدمه نوشت که این کتاب نشان دهنده رویکرد بسیار کم فناوری است - «می‌خواهید کوهنوردی و پرواز کنید؟  خوب، کیف خود را بردارید و کوهنوردی را شروع کنید!'

به جملاتی از این دست علاقه دارم، زیرا با وسایل 17 کیلوگرمی معمولی، کفش‌های اسپرت و چند چوب دستی کوهنوردی قدیمی که در راه پله‌های آپارتمانم پیدا کردم، شروع به کوهنوردی و پرواز کردم.  برای رفتن به کوهنوردی و پرواز به سبک‌ترین و جدیدترین وسایل نیاز ندارید، با این حال، بیشتر سؤال‌هایی که خلبان‌هایی که می‌خواهند hike & fly را شروع کنند از من می‌پرسند، در مورد انتخاب تجهیزات است.  طبیعتاً هنگام شروع یک فعالیت جدید، تجربه و سرنخی نداریم، بنابراین حداقل می‌توانیم بهترین تجهیزات ممکن را داشته باشیم و این جنبه از ماجراجویی را کنترل کنیم.  بنابراین، علی‌رغم مقدمه «کیف خود را بردارید و کوهنوردی را شروع کنید»، ۶۰ صفحه بعدی مملو از توصیه‌ها و گزینه‌های مربوط به تجهیزات برای همه است، که باید به تمام سؤالات تجهیزات هر خلبان مشتاق کوهنوردی و پرواز پاسخ دهد.  از هارنس گرفته تا جوراب تا چوب دستی‌‌ های کوهنوردی، Aimilios همه را پوشش می دهد. شاید الان آن تبلیغ اشتباه «فقط کیف خود را بردارید و کوهنوردی را شروع کنید» را مسخره کنم، اما همچنین می فهمم که تنوع انتخاب تجهیزات ممکن است برای یک خلبانِ کوهنوردی و پرواز مبتدی بسیار زیاد باشد، بنابراین بسیار خوب است که همه اصول اولیه تجهیزات در یک کتاب توضیح داده شده.


نویسنده با مقدمه ای کوتاه در مورد تاریخچه پاراگلایدر شروع می کند که خواندن آن جالب و سرگرم کننده است - "تجهیزات اجباری: یک تکه پارچه، چند بند، لباس ورزشی آدیداس، moustache. تجهیزات غیر اجباری: ذخیره، کلاه ایمنی، غریزه بقا "

فصل اول تجهیزات پاراگلایدر را پوشش می دهد و گزینه های مختلفی را برای اهداف مختلف، بودجه و انواع خلبانان نشان می دهد. این قابل قدردانی است که نویسنده سعی نمی‌کند ما را در مورد راه‌حل‌های مورد علاقه‌اش متقاعد کند، اما صادقانه مزایا و معایب هر قطعه را ارزیابی می‌کند.  هنگامی که سعی می کنید چند گرم از وزن خود را از اینجا و آنجا کم کنید، مهم است که به یاد داشته باشید که سَبُکی معمولاً به قیمت از دست دادن عملکرد، دوام، گرما و غیره است. از طرف دیگر، اگر تمام گرما، راحتی و وسایل اضافی را می خواهیم، کوله پشتی ما  آنقدر سنگین می شود که قبل از اینکه ما حتی به قله صعود کنیم روز تمام می شود!  این به هر خلبان بستگی دارد که سطح رضایت خود را پیدا کند.  من کورکورانه به تمام محاسبات وزنی که در کتاب آمده است اعتماد نمی کنم، زیرا وزن نهایی به اندازه بال ها و هارنس و سایر جزئیات بستگی دارد، اما مهم است که پیام اصلی کتاب را به خاطر بسپارید: هر آیتم، هر وزن اضافی باعث تفاوت در کوهنوردی طولانی می‌شود.

در فصل دوم، Aimilios تجهیزات کوهستانی را مورد بحث قرار می‌دهد، که وارد مبحث چوب‌ دستی‌های کوهنوردی می‌شود، زیرا آنها بخش مهمی از تجهیزات کوهنوردی و پرواز هستند.  همچنین جا دارد از ۱۰۰۱ مورد استفاده از نوار چسب، لوازم الکترونیکی شارژ و سایر موارد اضافی قدردانی کنیم.  در پایان فصل، کمی به مبحث vol-bivouac می‌پردازد و توضیح واضحی درباره لزوم استفاده از تجهیزات اضافی در هنگام ورود به ماجراهای vol-bivouac می دهد.

فصل سوم لباس های مقاوم برای هر شرایط آب و هوایی پوشش می دهد.  این یک مکان عالی برای شروع است و اگر از توصیه های Aimilios پیروی کنید امکان ندارد اشتباه کنید.  اگر یک کوهنورد باتجربه هستید یا زمانی که تجربه کسب کردید، ممکن است راه حل های دیگری پیدا کنید که برای شما مفید باشد (من پانچو را به جای کت بارانی در یک روز بارانی ترجیح می دهم، می خواهم از کوله پشتی خود نیز محافظت کنم!).

فصل چهارم توضیح مقدماتی‌ای برای پیش بینی آب و هوا است.  این مفید است اما جایگزین خواندن کتاب های دقیق تر در مورد این موضوع نمی شود.  فهرستی از کتاب های پیش بینی آب و هوا و سایر منابع در پایان فصل ارائه شده است.

فصل آخر چیزی است که به نظر من کتاب«راهنمای مبتدی برای کوهنوردی و پرواز» را خاص می‌کند: به هسته اصلی آنچه که کوهنوردی و پرواز را از استفاده از شاتل و پرواز با یک تیک آف عادی متفاوت می‌کند، می‌پردازد.  از اهمیت ground handling گرفته تا برنامه ریزی زمانی و نمونه های واقعی پیدا کردن تیک آف مناسب، به ویژه با توجه به شرایط توپوگرافی و باد.

هنگامی که من مربی خلبانان می‌شوم، این کار را به روشی بسیار مشابه انجام می‌دهم و این فصل خواندنی تا جایی که می‌تواند شما را به درک تیک آف بدون این که در آنجا حضور داشته باشید، نزدیک می‌کند.  تنها اعتراض من: نویسنده استفاده از دستمال توالت را برای windsock پیشنهاد می‌کند، اما من قویاً از یادگیری ارزیابی باد و چرخه‌های باد با احساس روی صورت، مشاهده پوشش گیاهی و غیره حمایت می‌کنم. لطفاً به جز ردپا هیچ چیز از خود به جا نگذارید!

به طور خلاصه، «راهنمای مبتدی برای کوهنوردی و پرواز» تلاشی موفقیت‌آمیز برای جمع‌آوری تمام دانش موجود در مورد کوهنوردی و پرواز در یک راهنمای گام به گام است تا به همه کسانی که می‌خواهند آن را امتحان کنند، کمک کند.  مطمئن نیستم از کجا شروع کنم  این می تواند به خلبانان تازه کار در کوهنوردی و پرواز کمک کند تا از اشتباهات و حذفیاتی که به طور بالقوه می توانند مشکل ساز یا حتی خطرناک باشند جلوگیری کنند.  این کتاب به روشی آسان و با حس طنز عالی نوشته شده است که خواندن را حتی لذت بخش تر می کند.  اگر این کتاب در زمانی که من برای اولین بار وارد کوهنوردی و پرواز شدم، وجود داشت، مطمئناً به من کمک می کرد تا پیشرفت بهتری داشته باشم و از برخی اشتباهات جلوگیری کنم.

منابع: سایت رسمی Kinga Masztalerz 

Flybubble 

SAFA Skysailor Magazine


پاراگلایدر در تهران